PIC16F688-E/ST
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC16F688-E/ST
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 14-TSSOP
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F688
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-TSSOP