ATMEGA168V-10AU
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
ATMEGA168V-10AU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 32-TQFP
Number of I/O : 23
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATmega
Supplier Device Package : 32-TQFP (7x7)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 10MHz
Base Product Number : ATMEGA168
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)